Sosyal Mesafe Kuralı Şart!

2 min read
medicine 5103043 - Sosyal Mesafe Kuralı Şart!

Covid-19 dönemine yeni özgür bir çalışma “sosyal mesafe kuralı” eklendi. Bir çok mekanda ve kurallara uygun hanelerde bu sloganı sık sık duymaktayız. İş yerlerinin düzeninin değişmesi evden işe bağlanma, evde çalışma, tele çalışma gibi pek çok farklı tarzlarda iş şekli bulunmaktadır.

mask 4934337 1024x662 - Sosyal Mesafe Kuralı Şart!

Tüm bu konularla birlikte Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) birlikteliğimde hazırlanan 6331 sayılı kanun tasarısı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, iş yerinde sadece “işçi” kavramıyla değil, tüm çalışanların sağlıgının ve güvenliğinin korunması yasasınıda içermektedir.

Çalışanlar, yükleniciler, müşteriler ve ziyaretçiler arasındaki etkileşim riskini değerlendirme ve bu dikkatsizliği azaltmak adına önlemler uygulanıyor. İş bölümünü insanlar arasında fiziksel mesafeye izin verecek şekilde organize etmek ve yüz yüze toplantılar yerine telefon görüşmeleri yapmak, e-posta veya online toplantılar planlayarak iletişim sağlama ve çok sayıda işçinin çalıştığı işyerlerinde çalışma vardiya sisteminin getirilmesi başlıca maddeler arasında yer almakta.