“Kovid-19” tedbirleri nasıl alınmalı!

2 min read
Uzman Dr. Hamidi, sporda maske kurallarını şöyle sıraladı: “Spor yaparken 1.5-2 metre yakınlıkta insan bulunmaması sağlanmalı.
feline corona virus 5033326 - "Kovid-19" tedbirleri nasıl alınmalı!

Uzman Dr. Hamidi, sporda maske kurallarını şöyle sıraladı: “Spor yaparken 1.5-2 metre yakınlıkta insan bulunmaması sağlanmalı. Ancak bu durumda maske kullanmasına gerek olmaz. Uygun biçimde maske takmak fiziksel mesafeyi ortadan kaldırmaya neden olmaz, fiziksel mesafe kurallarına her zaman uyulmalıdır”

bacteria 4944352890083724 1024x576 - "Kovid-19" tedbirleri nasıl alınmalı!

Covid-19 salgını nedeniyle yaz aylarını maskeyle geçirmek zorunda kalmamız; sıcakların artması, tatil bölgelerine gidenlerin rehavete kapılması gibi nedenlerle ihmallere neden oluyor. 

Maltepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Aziz A. Hamidi yaz aylarında zorlasa da salgının önünü kesmek için en önemli tedbirlerin başında gelen maske kullanımı ile ilgili soruların yanıtlarını verdi.

“Güç soluk alınıyorsa maskenin değiştirilmesi gerekir. Maskenin dış yüzeyine el temasından kaçınılmalıdır. Maske takıldıktan sonra çene altında indirilmemelidir. Kısa süreli (yemek, içmek için) çıkarılması gerekiyorsa bağcıklarından tutarak çıkarılır ve herhangi bir yüzeye değdirmeden tekrar takılır. Çıkarılan maskeler herhangi bir yüzeye değdirmeden çöpe atılmalıdır.” 

Kapalı restoranlarda belirli sayıda insan olması, açık büfe sisteminin uygulanmaması, açık alanda yemek yenmesinin sağlanması da yine virüse karşı alınması gereken koruyucu önlemler arasında yer alıyor. Yemek servisi yapan görevli personelin mutlaka maske takması gerekiyor.