Haydarpaşa tarihi keşfi

2 min read
İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün denetiminde yürütülen kazı çalışmalarında neredeyse her gün yeni tarihi kalıntılar çıkartılıyor; dönümlerce büyüklükteki arazinin her noktasında Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarihi bulguları görmek mümkün.
egypt 1197835 1 - Haydarpaşa tarihi keşfi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nün denetiminde yürütülen kazı çalışmalarında neredeyse her gün yeni tarihi kalıntılar çıkartılıyor; dönümlerce büyüklükteki arazinin her noktasında Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarihi bulguları görmek mümkün. Arkeologların verdiği bilgilere göre Erken Bizans dönemine tarihlenen mimari kalıntıların yanı sıra Geç Osmanlı dönemine ait olduğu düşünülen bir çeşmeyle yine Klasik – Helenistik, Roma, Erken Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait pişmiş toprak kandil, sikke ve çanak çömlek parçalarına rastlanıldı. Peronların olduğu kısımda Helenistik döneme ait olduğu düşünülen ve demir kenetlerle birbirine bağlı kesme dörtgen blok taşlardan yapılmış bir podyum bulundu. 

archaeology 59150 1 1024x932 - Haydarpaşa tarihi keşfi

Peronların kuzeyinde bulunan alanda sürdürülen çalışmalarda da batı yüzü kesme dörtgen blok taşlarla çok düzgün bir şekilde inşa edilmiş, sandık duvar tekniğiyle yapılmış büyük bir duvar tespit edildi. Uzunluğu yüz metre, genişliği üç metre olan bu duvarın hangi döneme ait olduğu henüz kesinleşmiş değil. Ancak arkeologlar iki bin yıllık geçmişe sahip sur duvarının devamı olduğunu düşünmekte. 

İMPARATOR SİKKELERİ

Kazı alanında süren çalışmalarda şimdiye kadar yaklaşık iki bin adet sikke bulundu. Altın ve gümüş sikkeler titizlikle incelenip numaralandırılıyor. Bazı sikkeler oldukça temiz durumda; üzerindeki yazılarda nerede basıldığına ve dönemine ait bilgiler de mevcut. Bulunan sikkelerden bazıları M.S. 610 – 641 3. Konstantinos, M.S. 527 – 565 1. Justinianus’a ait.  

NEOLİTİK DÖNEMLER

Haydarpaşa Port Projesi kapsamında Haydarpaşa Gar çevresinde arkeolojik kazı çalışmaları yapılacağı söylenmiş; Marmaray projesi Gebze – Haydarpaşa hattı Pendik bölgesinde İstanbul Arkeoloji Müzesi denetiminde kazılar yapılmıştı. Arkeologlar çalışmaları sırasında tarihi Neolitik döneme uzanan bir köye rastladı. Günümüzden 8 bin 500 yıl öncesinin evlerinin temelleri, yanında çöp çukuruyla mezarlar birlikte ortaya çıkarıldı.

Twc Media

Devamını Oku