Anadolu Efes’in efsane ismi Ergin Ataman!

3 min read
Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, ilk kupasını Türk Telekom’un başındayken kazandı. Daha sonra Efes Pilsen ile EuroLeague üçüncülüğü kazanarak camiaya tarihinde bir ilki yaşattı.
basketball 4520192 - Anadolu Efes'in efsane ismi Ergin Ataman!

Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, ilk kupasını Türk Telekom’un başındayken kazandı. Daha sonra Efes Pilsen ile EuroLeague üçüncülüğü kazanarak camiaya tarihinde bir ilki yaşattı. Avrupa’ya transfer olan ilk Türk basketbol antrenörü sıfatıyla gittiği İtalya’da Siena ile Avrupa Şampiyonu olan Ergin Ataman, bu başarılarıyla kariyerinde önemli bir çıkış yakaladı. İlerleyen yıllarda Beşiktaş ve Galatasaray gibi Türk sporunun önde gelen kulüpleriyle Avrupa’da ve Türkiye liginde kupalar kaldırarak adını Türk basketbol tarihine altın harflerle yazdıran Ergin Ataman, “Risk almadığınız sürece büyük başarılar elde etme şansınız hiç yoktur. O riski aldığınız zaman da başarıya öncelikle kendinizin inanması lazım.” diyor. 2019 yılında Anadolu Efes ile EuroLeague finali oynayarak kupaya bir kez daha yaklaşan Ergin Ataman parlak kariyerini kendi yazdığı kitabı “Zafere Giden Yol”da anlattı. 

basketball 3469628 1024x683 - Anadolu Efes'in efsane ismi Ergin Ataman!

Bu zamana kadar yaşadığınız ilginç anları bizimle paylaşabilir misiniz?

Başantrenörlüğe başladığımda 30 yaşımdaydım. İlk çalıştırdığım takımda yaşı benden büyük olan iki tane oyuncum vardı. Birisi Amerikalı diğeri de Sırp’tı. Ve biz o yıl Türk Telekom takımıyla Türkiye’de final oynadık. Daha sonra 34 yaşında, profesyonel olarak Avrupa’ya transfer olan ilk Türk basketbol antrenörü oldum ve gittiğim takımı tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu yaptım. Siena’ya ilk transfer olduğumda basın toplantısında ben hedefleri anlatırken oradaki gazetecilerin gülümsemeleri, ertesi gün de hayalci Türk koç diye manşet atılması benim için unutamadığım bir anı oldu. Bütün bunları yaşarken de henüz 34 yaşında genç bir antrenördüm. Bu maceralara çok genç yaşta atıldım ama buna rağmen bütün bunları yaşarken kendimden emindim. Türkiye’de de çok büyük camialarda çalıştım. Futbola odaklı camiaların benim antrenörlüğüm döneminde basketbola nasıl odaklandığını gördüm. Anadolu Efes benim yuvam ve yetiştiğim yer. Şu anda buradaki üçüncü dönemimdeyim. Üçüncü dönemimde de kazandığımız en önemli başarı EuroLeague finali oldu. Bütün bunlar olurken 3 yıllık bir A Milli Takım deneyimi yaşadım.

Sıra dışı bir hikayeniz olduğunu söyleyebilir miyiz?

Gerçekten sıra dışı bir hikayem var. Basketbol okullarında çocukları çalıştırmakla başlayan ve daha sonra dünya yıldızlarının koçluğunu yapmaya kadar uzanan bir hikâye bu. Bu yolda Türk Basketbolunun en büyük takımlarını çalıştırdım. Arada İtalya deneyimim de oldu. Orada da yaşadığım anılar, kazandığım ve son dakikalarda kaybettiğim şampiyonluklar var. Bütün bu geçen süre içerisinde yaşadıklarımın bana hissettirdiği duyguları genç nesille paylaşmak istedim. Yurt dışında gördüğümüz insanların ulaştıkları başarılar bize hep erişilemez gibi gelir. Bunlara bir Türk insanının da doğru yoldan giderek ve çalışarak ulaşabileceğini göstermeye çalıştım. Bizim mesleğimizde daima zirvede kalamıyorsunuz. Bazen düşüşler yaşıyor, takım değiştiriyorsunuz. 25 yıllık kariyerimde çok fazla takım çalıştırdım. Bunlara rağmen geri adım atmadım. En iyi dönemlerimde de daima daha iyisini nasıl yapabileceğimi düşündüm. Bu hikâyeyi okurlarla paylaşmak istedim. 

Klass Magazin